E2s Bexdcs11005d24dc-am | Horn + Beacon | Atex | Gasdetectorsusa
Gas Leak and Flame Detectors, Analyzers, Alarm Devices and Calibration Gas
E2S   BEXDCS11005D24DC-AM
SKU# (3674)
E2S BEXDCS11005D_24DC-AM
  • DESCRIPTION
  • FEATURES
  • SPECIFICATIONS
  • LITERATURE
ATEX   IECEX   ZONE 1
BEXDCS11005D24DC-AM
Please Email us your request for quote
Voltage
Lens colour
Metric Adaptor
   2 Weeks  ]
24 Variants of base SKU
Features:
  • Automatic synchronisation on multi-beacon & sounder systems.
  • Beacons can be set to ‘flip-flop’ alternating mode with other units on multi-beacon systems.
  • Xenon tubes mechanically secured against shock & vibration
  • Ratchet adjustable stainless steel ‘U’ bracket.
  • ‘Programmable’ version available:
    • 45 alarm tones
    • 4 remotely selectable stages
    • Any tone can be assigned to any stage
    • User configurable continuous frequency tone
Approvals:
  • ATEX certificate: KEMA 01ATEX22 23X,
    EN 60079-0 : 2 006, EN 60079-1 : 2007,
    EN 61241-0 : 2 006, EN 612 41-1 : 2004
  • IECEx certificate: IECEx KEM 10.0025,
    IEC 60079-0 : 2004 (Ed4), IEC 60079-1 : 2007 (Ed6),
    IEC 61241-0 : 2004 (Ed1), IEC 61241-1 : 2004 (Ed1)
  • GOST-R certificate: PO CC G B.JB05.B03365
Specification
Sounder/Horn
Maximum output: 117dB(A) @ 1 metre [108dB(A) @ 10ft/3m]
Nominal output: 110dB(A) @ 1m +/- 3dB - Tone 2 [101dB(A) @ 10ft/3m]
No. of tones: 32 (UKOOA / PFEER compliant)
No. of stages: 3
Volume control: Max. 110dB(A); Min. 72 dB(A) - Tone 2
Effective range: 100m/32 8ft @ 1KHz
Voltages DC: 12 vdc; 24vdc; 48vdc
Voltages AC: 115vac; 230vac
Stage switching: Negative or positive
Beacon:
Energy: 5 Joules (5Ws)
Flash rate: 1Hz (60 fpm)
Peak Candela: 500,000 cd - calculated from energy (J)
Effective Intensity: 250 cd - calculated from energy (J)
Peak Candela: 34,812 cd* - measured ref. to I.E.S.
Effective Intensity: 105 cd* - measured ref. to I.E.S.
Lens colours: Amber, Blue, Clear, G reen, Red & Yellow
Tubelife: Emissions are reduced to 70% after 8 million flashes
General:
Ingress protection: IP66/67
Housing material: Marine grade copper free LM6 Aluminium
Housing finish: Phosphated & powder coated
BExCS110-05 flare: High impact UL94 V0 & 5VA FR ABS (Red)
BExDCS110-05 flare: Anti-Static High impact ABS (Black)
Cable entries: Dual M20 ISO (one stopping plug inc)
Terminals: 0.5 to 2.5mm2 cables.
Line monitoring: Min. 500 Ohm 2w, or 3k3 Ohm 0.5w res. or diode (dc versions).
Weight: DC: 4.80kg/10.56Ibs AC: 5.00kg/11Ibs
Export Info
Made inUnited Kingdom
Harmonized Tariff Code (HTC)8531800010
 Info/Quote Request
 Reseller & Volume Discounts
 Shipping & Handling
B2B Checkout Options: Designated Carrier and Tax-Exempt purchase
Checkout with Paypal Visa MasterCard Amex Checkout with Wire Transfer Electronic Payment
> HORN + BEACON :    97 Items found.
D2xCF7CS2FMN1A1R
(7450)
E2S  D2xCF7CS2FMN1A1R
D1xCF6CS1FMN1C1R
(7449)
E2S  D1xCF6CS1FMN1C1R
P2RLED
NOTIFIER  P2RLED
Notifier P2RLED 2-Wire Horn Strobe with LED lighting. Wall Mounting. Red. 24 VDC. UL, ULC and FM Approved.
SIMPLEX TYCO  4903-9148
Simplex Tyco 4903-9148 Audible/visible notification appliance with multi-tapped speaker and high intensity xenon strobe. 24 VDC. 15, 30 or 110 candela. UL listed.
SON4BDC024R/A
E2S  SON4BDC024R/A
E2S SON4B Alarm Sounder 100dB(A) and Filament Lamp Beacon with 1Hz flash rate. Compact and high output sounder. Stainless steel fixings. 24VDC, 24VAC, 115VAC or 230VAC Versions. IP66. VdS and GOST-R Approved.
SIMPLEX TYCO  4906-9127
Simplex Tyco 4906-9127 Multi-Candela Audible/Visible Notification with high output Xenon Strobe and Synchronized Flash. Non-Addressable. Wall or ceiling mount. 24 VDC. UL, ULC, CSFM Listed. FM Approved.