E2s Dl105hdc024g/a | Horn + Beacon | Weatherproof | Gasdetectorsusa
Gas Leak and Flame Detectors, Analyzers, Alarm Devices and Calibration Gas
E2S   DL105HDC024G/A
SKU# (6463)
E2S DL105HDC024G/A
  • DESCRIPTION
  • FEATURES
  • SPECIFICATIONS
  • LITERATURE
UL
DL105HDC024G/A
Please Email us your request for quote
Voltage
Housing Color
Lens colour
UL
Metric Adaptor
   2 Weeks  ]
40 Variants of base SKU / 30 Shown below
The DL105H is a high output, 112dB(A) alarm sounder with integrated L.E.D. beacon.
Features
  • High output, up to 112dB(A) SPL.
  • 3 remotely selectable alarm stages.
  • Choice of 32 alarm tone frequencies.
  • Automatic synchronisation on multi-sounder system.
  • High intensity 120 candela L.E.D. array .
  • Continuously rated.
  • Stainless steel fixings.
  • Duplicate cable terminations (in & out for daisy-chain installations).
  • Tropicalisation available on request.
  • Available with custom tone configurations and frequencies.
  • Stage Programmable 4 stage/channel version available:
    45 alarm tones
    4 remotely selectable stages
    Any tone can be assigned to any stage
    User configurable continuous frequency tone
Coding
  • UL & cULs approved: General signalling use.
Specification
Sounder:
Maximum output:112dB(A) @ 1 metre [103dB(A) @ 10ft/3m]
Nominal output:105dB(A) @ 1m +/- 3dB – Tone 2 [96dB(A) @ 10ft/3m]
No. of tones:32 (UKOOA / PFEER compliant)
No. of stages:3
Volume control:Max. 105dB(A); Min. 96dB(A) – Tone 2
Effective range:60m/197ft @ 1KHz
Stage switching:Negative
Reverse polarity stage switching on DC units.
Beacon:
Light source:High intensity L.E.D. array
24 x Superflux type high output L.E.D’s
Flash options:Steady or 2Hz flash mode (on board select)
Peak/Effective Intensity cd:Green L.E.D: 176cd – measured ref. to I.E.S.
L.E.D. colours:Amber, Blue, White, Green & Red
General:
Voltages DC:24V dc (12-30V dc); 48V dc (35-60V dc) [DC units can use 24V ac for single stage applications.]
Voltages AC:115V ac; 230V ac
Ingress protection: IP66, Type 4 / 4X / 3R
Enclosure material:Marine grade aluminium A1 Si12 Cu
Cable entries:2 x M20 x 1.5mm threaded gland entries supplied with one stoppoing plug
Terminals:0.5 to 1.5mm2 cables.
Operating temp:-25 to +55°C [-13° to +131°F]
Storage temp:-40 to +70°C [-40° to +158°F]
Relative humidity:90% at 20°C [68°F]