E2s Al112nhdc024r/a | Horn + Beacon | Weatherproof | Gasdetectorsusa
Gas Leak and Flame Detectors, Analyzers, Alarm Devices and Calibration Gas
E2S   AL112NHDC024R/A
SKU# (5129)
E2S AL112NHDC024R/A
  • DESCRIPTION
  • FEATURES
  • SPECIFICATIONS
  • LITERATURE
E2S AL112NH Alarm Horn Sounder (A112N) 119dB(A) and High Output LED Beacon (L101H). 24VDC. Stainless steel fixings. Programmable version available. IP66. VdS and GOST-R Approved. Optional UL version.
UL
AL112NHDC024R/A
Please Email us your request for quote
Voltage
Housing Color
Lens colour
UL
Metric Adaptor
   2 Weeks  ]
30 Variants of base SKU
Features:
  • High output L.E.D array
  • Automatic synchronisation on multi-sounder system.
  • Continuously rated.
  • Stainless steel fixings.
  • Unit can be mounted using external lugs or internal BESA compatible fixing positions.
  • Duplicate cable terminations (in & out for daisy-chain installations).
  • Tropicalisation available on request.
  • Available with custom tone configurations and frequencies.
  • ‘Programmable’ version available:
    • 45 alarm tones
    • 4 remotely selectable stages
    • Any tone can be assigned to any stage
    • User configurable continuous frequency tone
Specification
Sounder
Maximum output: 119dB(A) @ 1 metre [110dB(A) @ 10ft/3m]
Nominal output: 112 dB(A) @ 1m +/- 3dB - Tone 2 [103dB(A) @10ft/3m]
No. of tones: 45 (UKOOA / PFEER compliant)
No. of stages: 3
Volume control: Max. 112 dB(A); Min. 100dB(A) - Tone 2
Effective range: 125m/410ft @ 1KHz
Voltages DC: 24V dc (10-30Vdc)
Voltages AC: 115 Vac; 230 Vac
Stage switching: Negative
Reverse polarity stage switching on DC units.
Beacon
Light source: High intensity L.E.D. array.
24 x Superflux type high ouput L.E.D’s
Options: Steady or 2 Hz flash mode (on board selection)
Peak/Effective Intensity cd: Green L.E.D: 176cd - measured ref. to I.E.S.
Terminals: 0.5 to 4.0mm2 cables
L.E.D. colours: Amber Blue, Green, Red and White
General
Ingress protection: IP66
Housing material: High impact UL94 V0 & 5VA FR ABS
Colour: Red (RAL3000)
Cable entries: 2 x M20 clearance gland entries in side & back
Operating temp: -25 to +55°C [-13° to +131°F]
Storage temp: -40 to +70°C [-40° to +158°F]