E2s Mca112l1dc024g-am | Horn + Beacon | Weatherproof | Gasdetectorsusa
Gas Leak and Flame Detectors, Analyzers, Alarm Devices and Calibration Gas
E2S   MCA112L1DC024G-AM
SKU# (3610)
E2S MCA112L1DC024G-AM
  • DESCRIPTION
  • FEATURES
  • SPECIFICATIONS
  • LITERATURE
E2S MCA112-L1 Alarm Sounder 119dB(A) and LED Beacon with 9 user selectable operation modes. High output sounder with a robust, fire retardant, IP66 & IP67 housing. Suitable for harsh environments. Stainless Steel fixings and guard. 24VDC, 24VAC, 115 VAC or 230VAC Versions. GOST-R Approved. ***phased out, replaced by MC1LD2F ***
MCA112L1DC024G-AM
Please Email us your request for quote
Voltage
Lens colour
Metric Adaptor
   2 Weeks  ]
16 Variants of base SKU
Features:
  • Automatic synchronisation on multi-sounder system.
  • Continuously rated.
  • Large termination area.
  • Stainless steel fixings.
  • Ratchet adjustable stainless steel ‘U’ bracket for 360° positioning.
  • Duplicate cable terminations. (in & out for daisy-chain installations).
  • Tropicalisation available on request.
  • Available with custom tone configurations and frequencies.
  • ‘Programmable’ version available:
    • 45 alarm tones
    • 4 remotely selectable stages
    • Any tone can be assigned to any stage
    • User configurable continuous frequency tone
Approvals:
  • GOST-R approved. Cert: POCC GB.JB05.H00144.
Stage 1 WAV file Frequency Description. Stage 2 Stage 3
T 1 340 Hz Continuous T 2 T 5
T 2 800/1000Hz @ 0.25 sec Alternating T 17 T 5
T 3 500/1200Hz @ 0.3Hz 0.5 sec Slow Whoop T 2 T 5
T 4 800/1000Hz @ 1Hz Sweeping T 6 T 5
T 5 2400Hz Continuous T 3 T 20
T 6 2400/2900Hz @ 7Hz Sweeping T 7 T 5
T 7 2400/2900Hz @ 1Hz Sweeping T 10 T 5
T 8 500/1200/500Hz @ 0.3Hz Sweeping T 2 T 5
T 9 1200/500Hz @ 1Hz - DIN / PFEER P.T.A.P. T 15 T 2
T 10 2400/2900Hz @ 2Hz Alternating T 7 T 5
T 11 1000Hz @ 1Hz Intermittent T 2 T 5
T 12 800/1000Hz @ 0.875Hz Alternating T 4 T 5
T 13 2400Hz @ 1Hz Intermittent T 15 T 5
T 14 800Hz 0.25sec on, 1 sec off Intermittent T 4 T 5
T 15 800Hz Continuous T 2 T 5
T 16 660Hz 150mS on, 150mS off Intermittent T 18 T 5
T 17 544Hz (100mS)/440Hz (400mS) - NF S 32-001 T 2 T 27
T 18 660Hz 1.8sec on, 1.8sec off Intermittent T 2 T 5
T 19 1.4KHz-1.6KHz 1s, 1.6KHz-1.4KHz 0.5s -NFC48-265 T 2 T 5
T 20 660Hz Continuous T 2 T 5
T 21 554Hz/440Hz @ 1Hz Alternating T 2 T 5
T 22 544Hz @ 0.875 sec. Intermittent T 2 T 5
T 23 800Hz @ 2Hz Intermittent T 6 T 5
T 24 800/1000Hz @ 50Hz Sweeping T 29 T 5
T 25 2400/2900Hz @ 50Hz Sweeping T 29 T 5
T 26 Bell T 2 T 15
T 27 554Hz Continuous T 26 T 5
T 28 440Hz Continuous T 2 T 5
T 29 800/1000Hz @ 7Hz Sweeping T 7 T 5
T 30 300Hz Continuous T 2 T 5
T 31 660/1200Hz @ 1Hz Sweeping T 26 T 5
T 32 Two T chime. T 26 T 15
T 33 745Hz @ 1Hz Intermittent T 2 T 5
T 34 1000 & 2000Hz @ 0.5 sec Alternating - Singapore T 38 T 45
T 35 420Hz @ 0.625 sec Australian Alert T 36 T 5
T 36 500-1200Hz 3.75sec /0.25sec. Australian Evac. T 35 T 5
T 37 1000Hz Continuous - PFEER Toxic Gas T 9 T 45
T 38 2000Hz Continuous T 34 T 45
T 39 800Hz 0.25sec on, 1 sec off Intermittent T 23 T 17
T 40 544Hz (100mS)/440Hz (400mS) - NF S 32-001 T 31 T 27
T 41 Motor Siren - slow rise to 1200 Hz T 2 T 5
T 42 Motor Siren - slow rise to 800 Hz T 2 T 5
T 43 1200 Hz Continuous T 2 T 5
T 44 Motor Siren - slow rise to 2400 Hz T 2 T 5
T 45 1KHz 1s on, 1s off Intermittent - PFEER Gen. Alarm T 38 T 34
Country specific or custom tone configurations and alarm frequencies are available upon request.
Specification
Sounder:
Maximum output: 119dB(A) @ 1 metre [110dB(A) @ 10ft/3m]
Nominal output: 112 dB(A) @ 1m +/- 3dB - Tone 2 [103dB(A) @ 10ft/3m]
No. of tones: 45 (UKOOA / PFEER compliant)
No. of stages: 3
Volume control: Max. 112 dB(A); Min. 100dB(A) - Tone 2
Effective range: 125m/410ft @ 1KHz
Voltages DC: 24V dc (10-30V dc); 48V dc (35-60V dc)
[DC units can use 24V ac for single stage applications.]
Voltages AC: 24V ac; 115 Vac; 230V ac
Stage switching: Negative or positive
Reverse polarity stage switching on DC units.
Beacon:
Light source: Array of 32 high output L.E.D.s
Peak/Effective Intensity cd: 11 cd* - measured ref. to I.E.S.
Peak Candela: 500,000 cd - calculated from energy (J)
Lens colours: Amber, Blue, Clear (white L.E.D.s) G reen, Red & Yellow
Voltages DC: 10-50V dc
General:
Ingress protection: IP66 & IP67 (Third party tested)
Housing material: High impact UL94 V0 & 5VA FR ABS
Colour: Grey (RAL7038)
Cable entries: 2 x M20 supplied with 1 blanking plug
Lens material: Borosilicate glass dome with PC prismatic lens cover.
Guar: Stainless Steel dome guard as standard
Terminals: 0.5 to 4.0mm2 cables.
Operating temp: -25 to +55°C [-13° to +131 °F]
Storage temp: -40 to +70°C [-40° to +158°F]
Relative humidity: 90% at 20°C [ 68°F]
Weight: DC: 3.00kg/6.6Ibs AC:3.50kg/7.7Ibs
*Candela measurements representative of performance with red lens at optimum voltage.
*SPL data +/-3dB(A). Measured at optimum voltage.
Beacon modes
Mode Stage 1: [Select on board] Stage 2: [Remote select] Stage 3: [Remote select]
1 All L.E.D’s on Mode: 9 Mode: 6
2 Rotating: Slow 1 Mode: 9 Mode: 1
3 Single Flash: 2 Hz Mode: 7 Mode: 1
4 Rotating: Fast 1 Mode: 3 Mode: 1
5 Rotating: Slow 2 Mode: 6 Mode: 1
6 Double Flash: 1Hz Mode: 7 Mode: 1
7 Rotating: Fast 2 Mode: 8 Mode: 1
8 Double Flash: 2Hz Mode: 9 Mode: 1
9 Alt. Side Flash: 2Hz Mode: 7 Mode: 1