E2s Ab121ldadc024g/a | Horn + Beacon | Weatherproof | Gasdetectorsusa
Gas Leak and Flame Detectors, Analyzers, Alarm Devices and Calibration Gas
E2S   AB121LDADC024G/A
SKU# (3604)
E2S AB121LDADC024G/A
  • DESCRIPTION
  • FEATURES
  • SPECIFICATIONS
  • LITERATURE
E2S AB121LDA Alarm Sounder 126dB(A) and LED Beacon with 9 user selectable operation modes. Heavy duty sounder. Automatic synchronisation. Stainless Steel fixings. 24VDC, 48VDC, 115 VAC or 230VAC Versions. IP65. VdS Approved.
AB121LDADC024G/A
Please Email us your request for quote
Voltage
Housing Color
Lens colour
Metric Adaptor
   2 Weeks  ]
48 Variants of base SKU / 30 Shown below
The beacon and sounder can be operated from the same power source or controlled individually.
Features:
  • Automatic synchronisation on multi-sounder system.
  • Continuously rated.
  • Stainless steel fixings.
  • Unit can be mounted using external lugs or internal BESA compatible fixing positions.
  • Duplicate cable terminations (in & out for daisy-chain installations).
  • Tropicalisation available on request.
  • Available with custom tone configurations and frequencies.
  • ‘Programmable’ version available:
    • 45 alarm tones
    • 4 remotely selectable stages
    • Any tone can be assigned to any stage
    • User configurable continuous frequency tone
Approvals:
  • Alarm sounder (A121) VdS approved: EN54-3 (CPD 89/106/EEC).
Stage 1 WAV file Frequency Description. (Stg 2 (Stg 3
T 1 340 Hz Continuous T 2 T 5
T 2 800/1000Hz @ 0.25 sec Alternating T 17 T 5
T 3 500/1200Hz @ 0.3Hz 0.5 sec Slow Whoop T 2 T 5
T 4 800/1000Hz @ 1Hz Sweeping T 6 T 5
T 5 2400Hz Continuous T 3 T 20
T 6 2400/2900Hz @ 7Hz Sweeping T 7 T 5
T 7 2400/2900Hz @ 1Hz Sweeping T 10 T 5
T 8 500/1200/500Hz @ 0.3Hz Sweeping T 2 T 5
T 9 1200/500Hz @ 1Hz - DIN / PFEER P.T.A.P. T 15 T 2
T 10 2400/2900Hz @ 2Hz Alternating T 7 T 5
T 11 1000Hz @ 1Hz Intermittent T 2 T 5
T 12 800/1000Hz @ 0.875Hz Alternating T 4 T 5
T 13 2400Hz @ 1Hz Intermittent T 15 T 5
T 14 800Hz 0.25sec on, 1 sec off Intermittent T 4 T 5
T 15 800Hz Continuous T 2 T 5
T 16 660Hz 150mS on, 150mS off Intermittent T 18 T 5
T 17 544Hz (100mS)/440Hz (400mS) - NF S 32-001 T 2 T 27
T 18 660Hz 1.8sec on, 1.8sec off Intermittent T 2 T 5
T 19 1.4KHz-1.6KHz 1s, 1.6KHz-1.4KHz 0.5s -NFC48-265 T 2 T 5
T 20 660Hz Continuous T 2 T 5
T 21 554Hz/440Hz @ 1Hz Alternating T 2 T 5
T 22 544Hz @ 0.875 sec. Intermittent T 2 T 5
T 23 800Hz @ 2Hz Intermittent T 6 T 5
T 24 800/1000Hz @ 50Hz Sweeping T 29 T 5
T 25 2400/2900Hz @ 50Hz Sweeping T 29 T 5
T 26 Bell T 2 T 15
T 27 554Hz Continuous T 26 T 5
T 28 440Hz Continuous T 2 T 5
T 29 800/1000Hz @ 7Hz Sweeping T 7 T 5
T 30 300Hz Continuous T 2 T 5
T 31 660/1200Hz @ 1Hz Sweeping T 26 T 5
T 32 Two T chime. T 26 T 15
Country specific or custom tone configurations and alarm frequencies are available upon request.
Specification
Sounder:
Maximum output: 12 6dB(A) @ 1 metre [117dB(A) @ 10ft/3m]
Nominal output: 12 1dB(A) @ 1m +/- 3dB - Tone 2 [112 dB(A) @ 10ft/3m]
No. of tones: 45 (UKOOA / PFEER compliant)
No. of stages: 3
Volume control: Max. 12 1dB(A); Min.112 dB(A) - Tone 2
Effective range: 300m/984ft @ 1KHz
Beacon:
Light source: Array of 32 multi-function high power L.E.D’s
Operating modes: 4 rotating configurations
4 flashing configurations
Steady mode for indicator / status applications
Peak/Effective Intensity cd: 30 cd* - measured ref. to I.E.S.
No. of stages: DC unit also features a remotely selectable 2nd and 3rd stage flash pattern
L.E.D /lens colours: Amber, Blue, Clear (white L.E.D.s), Green, Red & Yellow
General:
Voltages DC: 24V dc (10-30V dc); 48V dc (35-60V dc)
Voltages AC: 115 Vac; 230V ac
Ingress protection: IP65
Housing material: High impact UL94 V0 & 5VA FR ABS
Lens material: UV stable PC UL94 V0 FR
Bayonet lens fixing, Anti-tamper locking screw.
Cable entries: 2 x M20 clearance gland entries in side & back
Terminals: 0.5 to 4.0mm2 cables.
Operating temp: -25 to +55°C [-13° to +131°F]
Storage temp: -40 to +70°C [-40° to +158°F]
Relative humidity: 90% at 20°C [68°F]
Weight: DC: 2.10kg/4.62 Ibs AC:2.70kg/5.94Ibs
*Candela measurements representative of performance with amber lens at optimum voltage.
*SPL data +/-3dB(A). Measured at optimum voltage.
Beacon modes
Mode Stage 1 Stage 2 [DC only] Stage 3 [DC only]
1 All L.E.D’s on Alternate Side Flash 2 Hz Double Strike Flash 2 Hz
2 Rotating: Slow 1 Alternate Side Flash 2 Hz All L.E.D’s on
3 Single Strike Flash 2 Hz Rotating: Fast 2 All L.E.D’s on
4 Rotating: Fast 1 Single Strike Flash 2 Hz All L.E.D’s on
5 Rotating: Slow 2 Double Strike Flash 1Hz All L.E.D’s on
6 Double Strike Flash 2Hz Rotating: Fast 2 All L.E.D’s on
7 Rotating: Fast 2 Double Strike Flash 2Hz All L.E.D’s on
8 Double Strike Flash 1 Hz Alternate Side Flash 2Hz All L.E.D’s on
9 Alternate Side Flash 2 Hz Rotating: Fast 2 All L.E.D’s on